Tip na nákup
 
Tip na nákup - Průvodce spotřebitele

Autobazary

 
Tip na nákup  |   Průvodce spotřebitele  |   eShop::katalog - internetové obchody  |   kontakt

Autobazary

autobazary

Koupě dobrého ojetého automobilu není v žádném případě jednoduchá záležitost. Na kupujícího čeká spousta nástrah, hlavně ve formě rádoby výhodných nabídek. Tento článek obsahuje alespoň základní pravidla pro koupi dobrého ojetého vozu.

Záruky poskytované autobazary

U většiny bohužel žádné záruky nedostanete. Snad nejhorším připadem je koupě kradeného auta, ve většině případů pak přijdete o auto i peníze. Některé velké nebo kvalitní autobazary nabízejí garanci původu vozidla, pak máte jistotu, že auto není kradené, a i kdyby bylo, zodpovědnost nese autobazar.
Velké autobazary často tvrdí, že nabízejí pouze kvalitní vozy, které prošly jejich kontrolními zkouškami. Každý bazar ma samozřejmě jinou sadu kontrolních zkoušek a je těžké posoudit, jak pečlivě byly zkoušky provedeny. Lépe můžeme posoudit kvalitu vozidla, byla-li mu přidělena prestižní značka kvality, která je udělovaná třetí stranou. Při udělování takové značky kvality se obvykle kontroluje původ vozidla, technický stav vozidla a stanoví se i přiměřená cena. Vyhnete se tak koupi nekvalitního nebo předraženého vozidla. Takové značky jsou například Vyzkouseno.cz (zaštítěná společností Škoda Auto a.s.) nebo značka Auto-plus.cz (zaštítěná společností Import Volkswagen Group).

Jak poznat problémové auto

Před koupí vozu vždy proveďte osobní prohlídku. Vyžádejte si technický průkaz, kde můžete zjistit původ vozu. Zeptejte se na servisní knížku, ta, pokud je dobře vedena, je důležitou známkou kvality, jelikož se do ní zapisují všechny opravy, ujeté kilometry a případné havárie. U starších vozů bohužel většinou servisní knížky nejsou. Dále proveďte zkušební jízdu a vizuálně zkontrolujte vozidlo.

Základní vizuální kontrola vozidla

  • odstíny laku - i jemné rozdíly v odstínu laku jednotlivých částí karoserie naznačují, že se může jednat o havarované vozidlo
  • sváry karoserie - původní sváry lze většinou od dodatečných svárů při opravě vozu po havárii rozeznat
  • stav čalounění a pedálu plynu - pokud máte podezření o pravdivém udání ujetých kilometrů, zkuste posoudit zda stav čalounění a sešlapanost plynového pedálu odpovídají udaným ujetým kilometrům

Sponzorované odkazy

Jak najít výhodnou nabídku

Na internetu je několik serverů, které se zabývají nabídkou ojetých vozidel napříč autobazary po celé republice. Dobrým tipem může být nalezení automobilů, které nabízejí autosalóny. Ty často prodávají nové auta na protiúčet. Takto vykoupené ojeté vozy, pak často nabízejí za výhodnou cenu. Ale pozor, často jsou tyto automobily nabízené bez podrobné prohlídky, je proto nutné posoudit kvalitu vozu osobně. Lidem, kteří chtějí koupit ojeté auto rychle a bez dalších starostí, lze doporučit prestižní značky kvality zmíněné výše.

Odkazy na široké nabídky ojetých vozidel napříč autobazary

TipCars.cz
AutoRychle.cz

Další odkazy

odkazy v katalogu Eshopy - internetové obchody: vozidla/automobily
TÜV testy spolehlivosti aut
xweb: 28.2.2005 - 11.5.2005
 
 
Doporučujeme spotřebitelům
Velký výběr beletrie i naučné literatury

Přehledná nabídka stolních společenských her za výhodné ceny
© 2005-2006 - X-WEB