Tip na nákup
 
Tip na nákup - Průvodce spotřebitele

Domácí kino - TV, LCD, projektory, AV přijímače, DVD, repro-soustavy

 
Tip na nákup  |   Průvodce spotřebitele  |   eShop::katalog - internetové obchody  |   kontakt

Domácí kino - TV, LCD, projektory, AV přijímače, DVD, repro-soustavy

domaci-kino

Domácí kino přináší divákovi plnohodnotný zážitek v pohodlí jeho vlastního pokoje. Nejdříve si ale divák musí systém vybrat, koupit a nainstalovat, což často není jednoduché. Základní pravidlo je zvolit vyvážené řešení, a to jak vzhledem k jednotlivým částem, tak i vzhledem k velikosti interiéru.

Z čeho se domácí kino skládá

  • vizualizační část - televize, plazma panel, LCD panel, nebo digitální LCD projektor
  • AV přijímač nebo zesilovač
  • Repro soustava
  • DVD přehrávač nebo rekordér

Vizualizační část - televize, plazma panel, LCD displej, nebo digitální LCD projektor

U vizualizační části jde hlavně o kvalitu a velikost obrazu. Kvalita obrazu závisí z velké části na zvolené technologii. Klasická televize nebude mít nikdy tak ostrý a stálý obraz jako LCD panel. Na druhou stranu, velikost může být někdy více než kvalita, a pokud jsme výrazně limitováni cenou, zvolme raději levnější technologii s větší obrazovkou. Kromě ceny je zde ale ještě limitujícím faktorem velikost místnosti, ve které bude systém instalován. Obecně platí, že by neměla být vzdálenost diváka a obrazovky menší než trojnásobek úhlopříčky.
        Jiným důležitým parametrem při výběru televize pro domácí kino je poměr stran obrazovky, který je buď 4:3 nebo 16:9. První je vhodnější pro sledování televize a druhý pro filmy.
        Při výběru je vhodné ověřit i další parametry přístroje, ty se ale samozřejmě liší podle zvolené technologie.

AV přijímač nebo zesilovač

AV přijímač nebo zesilovač je srdcem domácího kina. Kromě potřebných konektorů pro vstup a výstup a kromě dekodérů pro podporu vhodných formátů zvuku (5+1 kanálů - Dolby Digital) je nejdůležitějším parametrem výkon zesilovače, který by měl odpovídat výkonu repro-soustavy a velikosti místnosti.

Repro-soustava

Nejběžnější repro-soustava u domácího kina je sestava 5+1 vhodná pro formát Dolby Digital. Soustava se skládá z centrálního reproduktoru, dvou postraních předních, dvou postraních zadních a subwooferu, který má na starosti basy.

DVD přehrávač nebo rekordér

DVD rekordér umí, na rozdíl od přehrávače, zaznamenávat vstupní signál (např. z antény) na DVD médium, což je často velice praktická funkce. DVD rekordéry umí pracovat až s pěti různými DVD formáty:
  • DVD-R, DVD+R - vypalovací formáty - na disk lze nahrávat pouze jednou
  • DVD-RW, DVD+RW - přepalovací formáty - na disk lze nahrávat opakovaně
  • DVD-RAM - přepalovací formát - na disk lze nahrávat opakovaně, navíc rekordér vždy nabízí k nahrávání součet všech prázdných míst na disku, tak jako by byly všechny za sebou
Většina přehrávačů a rekordérů není kompatibilní se všemi formáty, je proto dobré si rozmyslet, v jakých formátech potřebujeme vypalovat a v jakých číst.
        DVD rekordery mohou také obsahovat pevný disk, na který je možno nahrávat několik hodin záznamu. Takový záznam lze později smazat nebo vypálit na DVD medium.

Sponzorované odkazy

Odkazy na další informace

Rady pro výběr domácího kina: KinoDoma.cz
Rešerše studenta ČVUT (2001): Domácí kino
Odkazy v katalogu Eshopy - internetové obchody: elektronika

xweb: 17.3.2005 - 26.4.2005
 
 
Doporučujeme spotřebitelům
Velký výběr beletrie i naučné literatury

Přehledná nabídka stolních společenských her za výhodné ceny
© 2005-2006 - X-WEB